Mężczyźni też chorują na raka piersi

Rak piersi może występować również u mężczyzn. Jest zdecydowanie mniej powszechny niżeli u kobiet ale za to zbiera zdecydowanie bardziej śmiertelne żniwo. Jest to spowodowane późnym diagnozowaniem, które wynika z bagatelizowania przez panów wczesnych objawów, z uwagi na przeświadczenie, iż ta choroba może pojawić się wyłącznie u kobiet.

Raki piersi pośród panów stanowią jedynie około 1% zachorowań na nowotwory złośliwe. Konsekwencją tego jest brak jakiejkolwiek profilaktyki mężczyzn przed tym schorzeniem. Dodatkowo nie jest ono niemal wcale badane, z uwagi na niski poziom zagrożenia jego wystąpieniem nie odbywają się jakiekolwiek testy kliniczne.

Przyczyny i czynniki ryzyka raka piersi u mężczyzn

Rocznie diagnozowanych jest około 100 przypadków zachorowań na nowotwór piersi u panów. Zwykle choroba dotyczy przedziału wiekowego pomiędzy 50 a 70 rokiem życia, kiedy to zauważana jest zmiana ilości hormonów w organizmie. Wzrasta poziom odpowiedzialnych za chorobę estrogenów i jednocześnie spada poziom testosteronu. Choroba może zostać również spowodowana przez:

 • Uraz jąder, w wyniku którego nawet u młodego mężczyzny może dojść do wzrostu poziomu estrogenów w organizmie,
 • Praca w przemyśle kosmetycznym i narażenie na kontakt z kremami, w których składzie występują estrogeny,
 • Marskość wątroby, która prowadzi do wzrostu poziomu estrogenów,
 • Czynniki dziedziczne,
 • Nadużywanie alkoholu,
 • Otyłość,
 • Choroby oddziałujące na poziom testosteronu oraz estrogenów we krwi, np. zespół Klinefeltera,
 • Narażenie na promieniowanie jonizujące.

Objawy raka piersi u mężczyzn

Jeśli panowie zaobserwują u siebie takie objawy powinni jak najszybciej skonsultować się z lekarzem:

 • Zmiany wyglądu sutka,
 • Zmiany w wyglądzie piersi – jedna pierś się wyraźnie powiększyła, lub pojawiła się asymetria klatki piersiowej,
 • Zmiany wyglądu skóry na piersiach,
 • Występowanie guzka lub guzków – najczęściej nie powodują dolegliwości bólowych, są twarde oraz nieruchome, mogą występować w piersi lub w dole pachowym,
 • Poszerzone żyły na klatce piersiowej,
 • Owrzodzenie,
 • Wyciek z sutka.

Diagnostyka raka piersi u mężczyzn

Jeśli zachodzi podejrzenie zachorowania na nowotwór piersi to mężczyzna kierowany jest w pierwszej kolejności na całkowicie bezbolesne badanie USG piersi. Pozawala ono na uwidocznienie wszelkich zmian w tkankach miękkich. Jeśli lekarz uzna za konieczne może zostać również wykonana biopsja cienkoigłowa.

Rak piersi u mężczyzn różnicowanie

U mężczyzn znana jest jeszcze jedna jednostka chorobowa, którą należy różnicować z rakiem piersi. Mowa tu o ginekomastii, czyli powiększeniu piersi lub zaburzeniu symetrii w klatce piersiowej. Ta choroba nie stanowi zagrożenia dla życia a raczej wadę kosmetyczną utrudniającą normalne funkcjonowanie i akceptację samego siebie. Wynika z nadmiaru estrogenu lub niedoboru androgenu.

Rak piersi u mężczyzn leczenie

Przeprowadzenie terapii leczenia raka piersi u mężczyzn jest identyczne jak u kobiet i w pełni uzależnione od stopnia zaawansowania choroby. Często wykonuje się mastektomię czyli usunięcie całej piersi wraz z guzem i okolicznymi węzłami chłonnymi. Po leczeniu operacyjnym podejmowana jest decyzja o dalszym leczeniu z zastosowaniem chemio- lub radioterapii, bądź ewentualnie leczenia hormonalnego.

Rokowania

Jeśli choroba zostaje wcześnie rozpoznana to całkowite wyleczenie można osiągnąć u około 90% chorych. Jednak późne zgłaszanie się panów do specjalistów sprawia, że co drugi chory mężczyzna z rakiem piersi umiera.
W raku piersi u mężczyzn mogą wystąpić przerzuty odległe do innych narządów. Wówczas rokowania jeszcze się pogarszają.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.