Nowotwory – a co to takiego? Jak powstają nowotwory?

Nowotwory są współczesną chorobą cywilizacyjną. Istnieje bardzo wiele czynników, na które jesteśmy narażeni każdego kolejnego dnia, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia tego, często groźnego dla życia schorzenia właśnie u nas. Okazuje się jednak, że wiele osób nie potrafi właściwie odpowiedzieć na pytanie czym jest nowotwór?

Jak powstają nowotwory?

Za powstanie choroby nowotworowej bardzo często wini się geny i liczne czynniki zewnętrzne, na które narażamy się świadomie bądź nie. Jednak sam cykl ich rozwoju ma silny związek z procesami, które zachodzą codziennie w organizmie każdego człowieka. Mowa tu o podziałach komórkowych.

Każdy ludzki organizm składa się z ogromnej ilości komórek. W nich usytuowane są jądra komórkowe, a w nich z kolei geny. Odpowiadają one za funkcjonowanie określonej komórki w ustroju. Stanowią swoiste dowództwo. U osoby w pełni zdrowej komórki rosną, dojrzewają, dochodzi do podziałów, które skutkują pojawieniem się kolejnych młodych komórek, ale również zachodzi tu proces starzenia się i umierania.

Geny nieustannie kontrolują zachodzące procesy. Potrafią wykrywać nieprawidłowości oraz uszkodzenia w komórkach i naprawiać je bądź doprowadzać do śmierci tych, które są stare lub wadliwe. Niestety w niektórych wypadkach cały ten system zawodzi i rozpoczyna się proces szybkiego namnażania komórek nieprawidłowych, który pozostaje poza kontrolą organizmu. W ten sposób tworzy się guz.

Rodzaje guzów

Taki guz jest nowotworem czyli nieprawidłową strukturą w obrębie naszego organizmu. Stanowi jego część, jednak u zdrowego człowieka nie powinien powstać. Wyróżniamy dwa rodzaje nowotworów:

  • Łagodne – w przypadku pojawienia się takich guzów zwykle nie dochodzi do rozprzestrzeniania się nieprawidłowych komórek po organizmie, nie występują przerzuty, a po wycięciu nie obserwuje się nawrotów.
  • Złośliwe – w tym przypadku komórki nowotworu nie osiągają pełnej dojrzałości i nieustannie namnażają się w niekontrolowany sposób. Nie umierają po spełnieniu swojej funkcji, gdyż w wyniku niedojrzałości stają się „nieśmiertelne”. Wokół nich zwykle tworzy się sieć naczyń, która umożliwia im pełne odżywienie. Dzięki nim mogą również w łatwy sposób przedostać się do krwi oraz chłonki i rozprzestrzenić się po całym organizmie dając przerzuty zarówno lokalne jak i odległe do innych narządów. W przypadku nowotworów złośliwych z przerzutami rokowanie jest zdecydowanie mniej optymistyczne.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.