Nowotwory niezłośliwe – łagodne czy niebezpieczne?

Właściwe zrozumienie kwestii leczenia chorób nowotworowych, jak i samego pojęcia raka wymaga rozróżnienia tych złośliwych i niezłośliwych. Nowotwór złośliwy tworzy się najpowszechniej z urozmaiconych tkanek dojrzałych, zaś jego budowa i struktura wcale lub nieznacznie różnią się od tych prawidłowych otaczających.

Nowotwory niezłośliwe nazywany również łagodnymi. Nie dają one przerzutów, zaś po ich usunięciu nie pojawiają się wznowy – czyli ponowny rozwój nowotworu w tej samej lokalizacji.

Najczęściej są one dość dobrze oddzielone od zdrowych tkanek, torbielowate. Ich wzrost przebiega wolno, jednak ma charakter rozpierający, przez co powoduje ucisk na struktury znajdujące się w bezpośrednim sąsiedztwie.

Nowotwory niezłośliwe a leczenie

Po wycięciu nowotworu o łagodnym, niezłośliwym charakterze nie pojawiają się wznowy schorzenia, stwierdza się więc, że jest ono wyleczalne w stopniu całkowitym.

W niektórych przypadkach, jeśli nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu i nie powodują ucisku otaczających struktur ich usuwanie nie stanowi konieczności, jest raczej zabiegiem kosmetycznym.

Szkodliwe działanie nowotworu niezłośliwego

Istnieje jednak kilka elementów, które sprawiają, że nowotwór niezłośliwy może w sposób negatywny oddziaływać na organizm.

Dzieje się tak w sytuacjach gdy zmiana krwawi, wydziela hormony, powoduje ucisk nerwu, zamknięcie światła naczynia, bądź też lokalizuje się w istotnym dla życia narządzie jak rdzeń kręgowy czy serce.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.