best sex hookup apps uk party hookup sex online hookups near me hookup sites uk reviews reddit first date hookup dating app for just sex

Nowotwory u dzieci

Medycyna nieustannie i dynamicznie się rozwija, jednak o chorobach nowotworowych słyszymy coraz więcej. Niestety również u dzieci.

Nowe leki i techniki terapeutyczne nadal nie doprowadziły do zmiany faktu, iż schorzenia onkologiczne pozostają główną przyczyną śmierci dzieci przed 15 rokiem życia.

Jednak to nie koniec problemów. Nawet jeśli uda się doprowadzić do wyleczenia dziecka z ciężkiej choroby nowotworowej, to jego organizm jest zdecydowanie silniej narażony i bardziej podatny na różnego rodzaju schorzenia, gdyż wykazuje niższy poziom odporności. Występuje równocześnie zagrożenie licznymi negatywnymi następstwami leczenia onkologicznego.

Występowanie nowotworów u dzieci i ich rozwój

Nowotwory u dzieci są zupełnie inne niż u osób dorosłych. Problematyczny i z pewnością bardzo niepokojący jest fakt ich niezwykle szybkiego rozwoju. Udowodniono, że nawet 24-godzinne opóźnienie w postawieniu diagnozy i rozpoczęciu leczenia może doprowadzić do podwojenia masy guza. Niezwykle łatwo i szybko może więc dojść do wystąpienia zagrożenia dla życia dziecka.

Prawidłowość ta wymaga od lekarzy pierwszego kontaktu, pediatrów brania pod uwagę możliwości wystąpienia u dziecka guza nowotworowego i skierowanie je na niezbędne badania oraz do ośrodka specjalizującego się w onkologii dziecięcej, gdzie podjęta będzie dalsza diagnostyka oraz leczenie.

U dzieci zdecydowanie silniej niż dorosłych znaczenie odgrywa czas. Im szybciej dojdzie do zdiagnozowania zmiany nowotworowej i rozpoczęcia leczenia, tym większe szanse na całkowite wyleczenie. Również rodzice powinni więc zachowywać szczególnie wzmożoną czujność onkologiczną, która może stanowić ratunek dla życia dziecka.

Do najpowszechniejszych lokalizacji, w których dochodzi do rozwoju schorzeń nowotworowych u dzieci, należą: układ chłonny, szpik kostny, nerki, ośrodkowy układ nerwowy, tkanki miękkie, układ współczulny, gonady, kości, siatkówka oka oraz wątroba.

Co wyróżnia nowotwory u dzieci?

Choroby nowotworowe u dzieci zdecydowanie różnią się od tych, rozpoznawanych u osób dorosłych. Jedną z głównych różnic jest ich nienabłonkowe pochodzenie. Zmiany te cechuje najczęściej niski poziom zróżnicowania, a ich obraz mikroskopowy jest monotonny.

Pośród innych istotnych cech jest z pewnością wysoka dynamika rozwoju i frakcja wzrostowej. Ilość komórek frakcji wzrostowej zostaje podwojona w niezwykle krótkim czasie od zaledwie kilku godzin do 3 tygodni.

W przypadku nowotworów dziecięcych wskazuje się, że stopień zaawansowania i rodzaj schorzenia nie mają większego znaczenia, gdyż istnieją obecnie możliwości osiągnięcia trwałego wyleczenia u około 75% dzieci. Jednak należy pamiętać, że im mniejsza jest masa guza nowotworowego, tym wyższa skuteczność zastosowanego leczenia oraz niższe ryzyko skutków ubocznych i efektów niepożądanych.

Leczenie nowotworu u dzieci

Okres leczenia choroby nowotworowej u dziecka jest z całą pewnością niezwykle trudnym i wymagającym czasem zarówno dla małego pacjenta, jak i dla jego bliskich.

Koniecznością może okazać się wsparcie psychologiczne dla rodziców, którzy najczęściej razem z dzieckiem „mieszkają” w szpitalu.

W procesie leczenia schorzeń onkologicznych u dzieci za najważniejsze uznaje się zmniejszenie lub najlepiej całkowite usunięcie masy guza, przy jednocześnie jak najmniejszym uszkodzeniu otaczanych go zdrowych tkanek.

Leczenie składa się dwóch etapów. Pierwszy z nich to działania skierowane bezpośrednio przeciwko nowotworowi. Drugi natomiast określany jest mianem tzw. leczenia wspomagającego.

Działania ukierunkowane na sam nowotwór składają się z leczenia operacyjnego, chemioterapii oraz radioterapii. Za również istotne uznaje się leczenie powikłań, jakie mogą pojawić się na skutek chemioterapii lub radioterapii. Przede wszystkim istotne jest możliwie jak najskuteczniejsze zapobieganie pojawianiu się nudności oraz wymiotów. Zamierzone rezultaty u niwelowaniu tych objawów uzyskuje się dzieci podawaniu leków, które blokują receptory serotoninowe.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.