Pielęgnacja skóry po radioterapii

Naświetlania kumulują duże dawki promieniowania jonizującego w jednym miejscu na skórze. Wiele osób w trakcie jak i po leczeniu choroby nowotworowej z zastosowaniem radioterapii uskarża się na silnie zniszczoną, popękaną, zgrubiałą, pomarszczoną skórę o zmienionym kolorze niczym po silnym spaleniu.

Jak pielęgnować skórę po radioterapii?

W czasie naświetlań skóra staje się w napromieniowanych miejscach bardzo delikatna i konieczne jest unikanie w jej obrębie jakichkolwiek podrażnień. Niezbędne jest ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza i zgłaszanie mu wszelkich zmian jakie wystąpią w obrębie skóry. Jeśli dojdzie do stanu zapalnego, nadżerki lub owrzodzenia konieczne może być wdrożenia antybiotyków, gdyż osłabiony leczeniem organizm nie poradzi sobie samodzielnie ze zwalczeniem infekcji.

Mycie się

Istnieją dwie szkoły. Można usłyszeć, ze napromieniowanych miejsc w czasie trwania zabiegów i przez pewien czas po nich nie można absolutnie nawet moczyć, a inni pozwalają na umycie się jednak bez nadmiernego moczenia się. Trwa to przez kilka tygodni i w miejscu napromieniowania czujemy się wręcz brudni.

Wietrzenie

W zależności od lokalizacji nowotworu w miarę możliwości powinno się miejscom na ciele poddanym radioterapii gwarantować dostęp świeżego powietrza, nie nosić uciskających elementów odzieży a raczej jedynie te bawełniane i silnie przewiewne.

Maści i natłuszczanie

Jeśli pojawią się jakiekolwiek infekcje lub pęknięcia skóry lekarz zaleci stosowanie odpowiednich maści. Poza nimi niezwykle ważne będzie intensywne natłuszczania skóry.

Początkowo gdy jest ona jeszcze bardzo delikatna można stosować oliwkę lub płynną parafinę, gdyż aplikacja będzie prostsza. W późniejszym okresie zalecane jest wykorzystanie maści witaminowej, która wesprze regenerację skóry.

Odzyskiwanie pięknej skóry

Gdy nowotwór zostanie pokonany, a skóra nieco się zregeneruje można powoli zacząć stosować inne kosmetyki, które pozwolą nam na jej powrót do dawnej kondycji.

W tym miejscu godne uwagi będą delikatne peelingi enzymatyczne pod prysznic, te z grubszymi ziarenkami zostawmy na później.

Po kąpieli można na skórę nałożyć ampułkę regenerującą lub nawilżającą i nałożyć maseczkę. Po jej zmyciu nakładamy krem o działaniu intensywnie nawilżającym.

Pielęgnacja skóry po radioterapii
5 (100%) 1 vote

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.