Rak w młodym wieku, czyli dlaczego chorujemy?

Obecnie, jak wie wielu z nas, schorzenia onkologiczne urosły do miana chorób cywilizacyjnych, liczne z nich można uznać za przewlekłe, z którymi możemy stosunkowo długo żyć, lub doprowadzić do wyleczenia. Jednak w dzisiejszych czasach nowotwory diagnozowane są zdecydowanie wcześniej, u ludzi młodszych niż miało to miejsce jeszcze dekadę temu. Skąd taka tendencja? Dlaczego chorują na raka coraz młodsi ludzie?

Wolne rodniki tlenowe

Od samych narodzin otacza nas wiele czynników onkogennych, czyli takich, które mogą stanowić szczegół prowokujący wystąpienie schorzenia nowotworowego.

Jednym z takich elementów są wolne rodniki tlenowe. Jeśli nie dbamy o siebie i o neutralizowanie tych składników to sami sobie szkodzimy, co może skutkować rozwinięciem się schorzenia nowotworowego.

Cząsteczki te, najpowszechniej trafiają do naszego ustroju w wyniku stosowania niewłaściwej diety, która obfituje w potrawy smażone, pieczone oraz zjełczałe. Niekorzystne jest również długotrwałe przyjmowanie leków oraz palenie papierosów. Wolne rodniki atakują nas niemal z każdej strony.

Produkcja wolnych rodników odbywa się również w przebiegu procesów zapalnych, które wywołane są przez długotrwałe infekcje. Dochodzi wówczas do „pożerania” komórek bakterii przez leukocyty w konsekwencji czego, pojawiają się znaczące ilości wolnych rodników.

Jak to się ma do nowotworów?

Każdy z takich wolnych rodników, których wokół nas jest niezliczona ilość, wykazuje brak jednego elektronu na ostatniej powłoce. Usilnie stara się o jego pozyskanie w celu przywrócenia sobie punktu równowagi. Aby go zdobyć, doprowadza więc do uszkodzenia struktur w obrębie naszych tkanek.

Właśnie dlatego, jeśli już od najmłodszych lat jesteśmy silnie narażeni na oddziaływanie dużych ilości szkodliwych cząsteczek, to pierwsze efekty ich działania będą u nas widoczne dość wcześnie. Będą to m.in. zmiany w obrębie stawów, zmarszczki, dolegliwości sercowo-naczyniowe, ale również schorzenia onkologiczne.

Unikanie – niszczenie wolnych rodników

Warto zadbać o odpowiednie zbilansowanie swojej diety, jeść zdrowo i dbać o właściwą ilość wysiłku fizycznego. Jednak nie unikniemy wszystkich wolnych rodników. Te, które przedostaną się do naszego organizmu, musimy zniszczyć – zneutralizować.

Można to zrobić dzięki substancjom o działaniu antyoksydacyjnym, czyli przeciwutleniającym, takim jak np. witamina C czy zielona herbata. Ich regularne dostarczanie pomoże nam w zmniejszeniu negatywnego wpływu wolnych rodników tlenowych na nasz organizm.

Rak w młodym wieku, czyli dlaczego chorujemy?
5 (100%) 1 vote

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.