Rodzaje guzów mózgu

Rodzaje guzów mózgu uzależnione są od ich lokalizacji, stopnia złośliwości jak również miejscowego zaawansowania. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała własną klasyfikację nowotworów w obrębie mózgowia, która systematyzuje ich podział:

  1. Nowotwory neuroepitelialne czyli wywodzące się z tkanki nerwowo-nabłonkowej – zaliczamy tutaj m.in. skąpodrzewiaki, glejaki, rdzeniaki i wyściółczaki.
  2. Nowotwory nerwów czaszkowych i rdzeniowych – zaliczają się tutaj nerwiakowłókniaki, nerwiak osłonowy.
  3. Nowotwory opon mózgowych – oponiak.
  4. Chłoniaki.
  5. Nowotwory okolicy siodła tureckiego – zalicza się tu chociażby nowotwory przysadki mózgowej.
  6. Nowotwory z pierwotnych komórek rozrodczych.
  7. Nowotwory przerzutowe – diagnozowane są dwukrotnie częściej niż pierwotne zmiany w obrębie tkanki mózgowia.

Pierwotne guzy mózgu

Czyli takie, których pierwsze ognisko rozwinęło się w obrębie tkanki mózgowej.

W przypadku takich zmian nie można z góry zakładać, iż niezłośliwe nowotwory są niegroźne, gdyż ich powiększanie się może prowadzić do pojawienia się ucisku struktur mózgu odpowiedzialnych za konkretne czynności czy umiejętności, a co za tym idzie upośledzać nasze możliwości, prowadzić do niepełnosprawności a nawet śmierci.

Bardzo rzadko zdarza się aby nowotwory złośliwe wywodzące się z Ośrodkowego Układu nerwowego dawały przerzuty do innych narządów.

Przerzutowe guzy do mózgowia

Są zdecydowanie częstsze niżeli zmiany złośliwe rozwijające się samoistnie w obrębie mózgu. U przeszło 50 % osób zmarłych w badaniu sekcyjnym można stwierdzić guzy w obrębie tkanek mózgu poza pierwotnym ogniskiem nowotworowym w innym narządzie.

Zdecydowanie częściej diagnozuje się rozrostowe zmiany przerzutowe w obrębie mózgu niżeli zmiany pierwotne w tej lokalizacji. Przerzuty do mózgu bardzo często dają nowotwory złośliwe w obrębie : piersi, płuc czy czerniaki.

Nowotwory będące przerzutami z innych narządów najpowszechniej zajmują miąższ mózgu. Pośród rzadziej zajmowanych struktur wymienia się: nerwy czaszkowe, opony mózgowe, kości czaszki i naczynia krwionośne.

Konsekwencją wystąpienia zmian przerzutowych w mózgu jest wzrost ciśnienia śródczaszkowego, który rozwija się u co najmniej połowy pacjentów, to z kolei wywołuje takie objawy jak : bóle głowy, zaburzenia widzenia czy nudności i wymioty.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.