Terapia celowana molekularnie chorób nowotworowych

Terapia celowana molekularnie inaczej nazywana jest spersonalizowaną. Stanowi obiecujący kierunek dla dzisiejszej medycyny w dziedzinie leczenia chorób nowotworowych. Zakładając iż nowotwór powstał u danej osoby na skutek konkretnej mutacji genetycznej, którą możemy naprawić poprzez zastosowanie odpowiedniego leku, przeprowadza się szczegółowe testy molekularne pozwalające na ustalenie tzw. Celu molekularnego.

Ten rodzaj leczenia przyczynił się do znacznego postępu w dziedzinie zwalczania nowotworów złośliwych. Terapia celowana molekularnie zaliczana jest jako rodzaj chemioterapii pomimo faktu, iż stosowane farmaceutyki w znaczącym stopniu różnią się od typowych cytostatyków.

Cała procedura oparta jest na dokładnym poznaniu mechanizmów molekularnych u konkretnego pacjenta i zastosowaniu terapii, której zadaniem będzie zablokowanie podstawowego mechanizmu rozwoju choroby.

Działanie

Terapia celowana molekularnie na podstawie dokładnej obserwacji i analiz pozwala rozróżnić po budowie i funkcjonowaniu komórki nowotworowe od zdrowych.

Ich identyfikacja i dokładne poznanie pozwalają na skonstruowanie leku, który będzie oddziaływał bezpośrednio na komórki rakowe z całkowitym pominięciem tych otaczających zdrowych. Całość oparta jest na analizie cech genetycznych komórek. A leczenie dobierane jest dla konkretnego pacjenta.

Stosowanie

Powszechność wykorzystywania terapii celowanej molekularnie rośnie również w Polsce. Mimo personalnego dobierania leków i wysokiego poziomu nowoczesności terapii pojawiają się działania niepożądane.

Skutki uboczne są mniejsze niż w przypadku stosowania klasycznej chemioterapii jednak mają szczególny charakter. Częstym odczynem jest pojawienie się zmian na skórze przypominających trądzik.

Dla kogo?

Nowotwory są kwestią wysoce indywidualną. Mutacje genowe, u każdego chorego mogą przebiegać w odrębny sposób na skutek czego każdy człowiek może mieć swój własny i niepowtarzalny nowotwór.

U niektórych osób wówczas zastosowanie terapii celowanej molekularnie przyniesie wymierne rezultaty leczenia, u innych zaś odpowiedź będzie żadna lub znikoma. Z tego powodu z zastosowaniem tej metody możliwe jest w chwili obecnej wyleczenie jedynie niektórych rodzajów nowotworów.

Leczy się m.in. raka płuc, raka jelita grubego, raka żołądka, raka piersi czy raka gruczołu krokowego.

Terapia celowana molekularnie chorób nowotworowych
5 (100%) 1 vote

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.