Wpływ spalin samochodowych na występowanie nowotworów

Światowa Organizacja Zdrowia WHO, a dokładniej IARC, czyli panel ekspertów Instytutu Badań nad Nowotworami wydał oświadczenie dotyczące wpływu spalin samochodowych na występowanie nowotworów. Rozpatrywana jest przede wszystkim kwestia, oddziaływania tego, co wydobywa się z rur wydechowych Diesli, na nasze płuca.

WHO dokonało klasyfikacji spalin pochodzących z samochodów z silnikiem Diesla jako bezpośredniej przyczyny raka płuc, jak również jako prawdopodobną przyczynę rozwoju raka pęcherza moczowego. Zalecenie Światowej Organizacji Zdrowia jest proste, choć nie do końca możliwe na chwilę obecną do realizacji, gdyż najlepszym rozwiązaniem będzie maksymalne możliwe ograniczenie kontaktu ze spalinami Diesla, gdyż stanowią one kolejny znany kancerogen.

Dawniej IARC określało spaliny samochodowe jako przypuszczalny lub możliwy czynnik rozwoju chorób nowotworowych. Opinia wydana w tej kwestii w 2012 roku została poparta szerokimi badaniami, które udowodniły, że spaliny pochodzące z silników Diesla są jedną z przyczyn rozwoju raka płuca u pacjentów oraz iż stanowią prawdopodobną przyczynę raka pęcherza moczowego.

Badania przeprowadzone zostały na osobach, które w pracy zawodowej są w sposób szczególnie silny narażone na oddziaływanie spalin samochodowych. W grupie znaleźli się kolejarze, robotnicy, górnicy oraz kierowcy samochodów ciężarowych. Przeprowadzone testy dowiodły, że osoby, które na co dzień są silnie zagrożone intensywnym kontaktem ze spalinami Diesla, aż o 40% częściej chorują na raka płuc.

Jednocześnie stwierdzono, że zwiększone wdychanie węgla w formie czystego pierwiastka może znacząco podnosić ryzyko rozwoju raka płuc oraz raka przełyku.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.