Jak założyć pieluchomajtki na stojąco?

Pieluchomajtki dla dorosłych to doskonałe rozwiązanie zarówno dla osoby mobilnej, którą dotknęła inkontynencja, jak i dla osoby z ograniczoną mobilnością – w wyniku wypadku, choroby lub podeszłego wieku. Nietrzymanie moczu, to dość popularna dolegliwość u kobiet oraz mężczyzn, która może objawiać się już w średnim wieku. Początkowe popuszczanie moczu z czasem staje się poważnym problemem. Jak założyć pieluchomajtki na stojąco osobie starszej, chorej lub niepełnosprawnej? Oto cenne wskazówki!

Pieluchomajtki dla dorosłych – jakie wybrać

Inkontynecja – wstydliwa choroba o różnym stopniu intensywności

Zanim senior lub chory zdecyduje się na pieluchmajtki, w początkowym stadium inkontynencji osoba dotknięta tą dolegliwością może sięgnąć po zwykłe wkładki. W późniejszym czasie konieczne są majtki chłonne dla kobiety lub mężczyzny. Gdy pojawią się pierwsze objawy nietrzymania moczu, wstyd przed chorobą nie powinien powstrzymywać chorego przed podjęciem leczenia inkontynencji.

Stopień intensywności popuszczania moczu może być różny. Najczęściej wraz z czasem nasila się on. Jeśli u chorego dochodzi do popuszczania dużej ilości moczu, a nawet całkowitego opróżnienia pęcherza, zwykłe wkładki oraz majtki chłonne nie są wystarczającą ochroną. Wówczas warto sięgnąć po pieluchomajtki dla dorosłych.

Pieluchomajtki dla osób z ograniczoną mobilnością

Pieluchomajtki konieczne są również w  przypadku ograniczonej mobilności np. w wyniku niektórych operacji, poważnego wypadku czy też w związku z zaawansowanym wiekiem. W zależności od tego, czy pacjent jest osobą leżącą, czy mobilną, zupełnie inaczej będzie wyglądała technika zakładania pieluchomajtek. Kupując piluchomajtki pampers powinno się zwracać uwagę na cechy tj.:

  • rozmiar;
  • chłonność;
  • sposób mocowania – rzepy lub pas biodrowy;
  • cena;
  • liczba pieluchomajtek w opakowaniu.

Przy inkontynencji warto zaopatrzyć się w specjalny kosz na pampersy, który zapobiegnie wydostawaniu się nieprzyjemnych zapachów na zewnątrz. Przydatne będą także podkłady chłonne na krzesło, łóżko czy wózek inwalidzki.

Jak założyć pieluchomajtki na stojąco

Na stronie internetowej Chlonne24.pl znajduje się bogaty asortyment środków ochronnych dla osób, które dotknęła inkontynencja. Pieluchomajtki dla dorosłych oprócz tego, że chłoną znacznie większą ilość moczu, mają tą przewagę nad majtkami chłonnymi, że można je zmienić bez konieczności rozbierania siebie lub chorego – również na stojąco.

Jak założyć pieluchomajtki na stojąco? Przede wszystkim powinno się pamiętać o zachowaniu higieny. Dezynfekcja rąk oraz stosowanie jednorazowych rękawiczek to must have. Osoba z inkontynecją powinna mieć możliwość wsparcia się dla utrzymania równowagi. Dlatego też u osób niepełnosprawnych oraz seniorów zalecane jest zamontowanie specjalnych uchwytów w łazience – pod prysznicem, przy wannie oraz przy toalecie.

Pieluchomajtki pampers zakłada się w następujących czterech krokach:

  1. Opiekun lub chory wyciąga pieluchomajtki z opakowania, rozkłada je wzdłuż w taki sposób, aby kształtem przypominały łódeczkę.
  2. Pieluchomajtki dla dorosłych w formie łódeczki zostają wsunięte między uda pacjenta i rozłożone na pośladkach – koniecznie powinno się zwrócić uwagę na to, aby brzegi z gumkami były wywinięte na zewnątrz.
  3. Przytrzymując udem tylną część pieluchomajtek należy dopasować je z przodu – pampers nie powinien się fałdować, gdyż może to wpłynąć negatywnie na komfort pacjenta, a nawet doprowadzić do powstawania odleżyn.
  4. Odpowiednio napięte pieluchomajki pampers zostają przymocowane rzepami znajdującymi się po obu stronach.

Mobilna osoba dotknięta inkontynecją może zmienić pieluchomajtki dla dorosłych samodzielnie. Należy pamiętać, aby czynność tą wykonywać starannie. Dobrze założone pieluchomajtki pampers mają wpływ nie tylko na komfort pacjenta, skuteczną ochronę przed przemakaniem, ale także na właściwą ochronę skóry chorego.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.