Woskowijki – ekologiczna alternatywa przechowywania żywności

Obecnie coraz częściej wykorzystuje się ekologiczne alternatywy, które zapewniają nie tylko oszczędność pieniędzy, ale także możemy dzięki temu zadbać o nasze środowisko, bo nie produkujemy aż tak dużej ilości odpadów. Kiedy mamy na myśli przechowywanie żywności, to najczęściej pierwsze co przychodzi nam na myśl to folia spożywcza, którą owijamy nie tylko kanapki, resztki jedzenia, czy przekrojone owoce i warzywa. Musimy jednak wiedzieć, że to rozwiązanie jest skuteczne, jednak korzystając z folii spożywczej zaraz po odpakowaniu danego produktu wyrzucamy do kosza, nie nadaje się ona więc do ponownego użycia. Kiedy wykorzystamy całą rolkę, musimy kupić więc nową. W ciągu roku zużywamy więc naprawdę ogromne ilości folii spożywczej, w którą owijane są nasze produkty. Alternatywą do niemarnowania pieniędzy, a także do przechowywania żywności sposobem skutecznym i ekologicznym są woskowijki. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, tym bardziej że wykorzystując naturalne opakowania możemy korzystać z nich przez nawet kilka miesięcy, a także nie musimy martwić się, że będzie to rozwiązanie wymagające od nas ogromnych nakładów finansowych. Produkt bowiem możemy stworzyć samodzielnie.

Woskowijki – co to takiego?

Woskowijki to nic innego jak wosk pszczeli nasączony w ściereczce bawełnianej lub muślinowej. Owijka doskonale nadaje się do przechowywania żywności, warzyw (kawałek ogórka, pomidora), surowego mięsa i ryb, przydaje się do nakrywania misek, czy talerzy, na których znajdują się resztki napoczętego jedzenia, które jednak chcemy dokończyć w późniejszym czasie. Woskowijką możemy owinąć powierzchnię naczynia żaroodpornego czy dużą miskę. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że mamy tutaj do czynienia z alternatywą w pełni ekologiczną, a także sprawiającą, że możemy oszczędzić swoje pieniądze, bo woskowijki nadają się do wielokrotnego użytku nawet przez kilka miesięcy.

Nie musimy więc obawiać się, że będziemy musieli ją wyrzucić, tak jak to się dzieje w przypadku korzystania z folii spożywczej. Bardzo duża grupa osób nie decyduje się na kupno ściereczek nasączonych woskiem ze względu na dosyć wysoką cenę. Jednak musimy mieć na uwadze, że woskowijki są wielokrotnego użytku, co w ciągu kilku miesięcy może dać nam naprawdę dużą oszczędność. Plusem jest także fakt, że możemy wykonać je samemu, co na pewno da nam niższą cenę od tych, które mielibyśmy kupić w sklepie. W wielkim skrócie są to największe zalety woskowijek.

Woskowijki kupisz w sklepie internetowym Novopole.eu

woskowijki zestaw

Zestaw woskowijek kosztuje ok 100 zł.

Jakie rzeczy przydadzą nam się do stworzenia woskowijek w domu?

Przede wszystkim potrzebujemy muślinowych, bawełnianych, lub lnianych. Nie obejdzie się także bez wosku pszczelego, potrzebny będzie olejek jojoba, a także żywica sosnowa, która sprawi, że nasączona woskiem ściereczka będzie nie tylko elastyczna, ale także scali woskowijkę na tyle, że po wykorzystaniu i umyciu w ciepłej wodzie będzie nadal w takiej samej formie, jak na początku. Chłodna lub ciepła woda i ew trochę płynu do mycia naczyń wystarczy, aby porządnie umyć woskowijkę gotową do następnego użycia.

Następnie należy rozpuścić składniki wykorzystując takie urządzenia jak piekarnik, lub żelazko i nasączyć nimi ściereczkę. Kolejny krok to pozostawienie woskowijki do całkowitego wyschnięcia, co spowoduje, że wosk znowu wróci do takiej formy, jak na początku, jednak pozostanie tym razem na ściereczce. Musimy mieć na uwadze, że wspomniane wyżej kawałki materiału powinny być przez nas starannie przygotowane. Należy więc wyciąć je na taką długość i szerokość, aby w przyszłości możliwe było przykrycie nimi naczynia, czy schowanie w nim resztek żywności. Tak stworzoną woskowijke możemy wykorzystywać na różne sposoby przez wiele miesięcy i nie musimy obawiać się, że straci ona swoje właściwości. Wystarczy wypłukać ją w letniej wodzie po wykorzystaniu i nadal będzie jak nowa.

Dlaczego warto zainwestować w woskowijki?

Musimy mieć na uwadze, że każdego roku produkujemy bardzo dużą ilość odpadów i zanieczyszczamy tym samym planetę. Coraz więcej więc mówi się, jak ważne jest wykorzystywanie produktów wielokrotnego użytku, bo dzięki temu mamy pewność, że nie będziemy wyrzucać od razu rzeczy, które w ekologicznych formach mogą nam posłużyć naprawdę długi czas.

Warto więc zdecydować się na stworzenie, lub zakup woskowijek, bo dzięki temu możemy raz na zawsze zapomnieć o folii spożywczej w naszej kuchni.

Dbaj o planetę z głową!

Każda osoba powinna zatroszczyć się o naszą planetę, bo dzięki temu będziemy mieć pewność, że zrobiliśmy wszystko, aby prezentowała się jak najlepiej, nawet za kilka lat. Wykorzystując ekologiczne formy przechowywania żywności, nie tylko nie musimy wyrzucać resztek pokarmu, ale także rzeczy, które służą nam do przechowywania. Po starannym umyciu mogą bowiem służyć nam świetnie. Zdecydowanym plusem jest fakt, że nie trzeba wydawać bardzo dużych kwot na zakup woskowijek, bo możemy wykonać je samemu. Nie tylko możemy dzięki temu wybrać wielkość ściereczek, ale także dopasować je idealnie tak, aby świetnie nam służyły. Jest to więc rozwiązanie dbające o nasze środowisko, minimalizujące ilość produkowanych odpadów, ale także przede wszystkim wykorzystujące całkowicie naturalne metody produkcji. Warto więc się na nie zdecydować, bo jest to alternatywa modna i niezwykle potrzebna, która z całą pewnością sprawdzi się także w naszej kuchni.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.