Objawy śmierci i umieranie na raka – popularne oznaki

Opieka nad osobą nieuleczalnie chorą czy starszą bywa wyczerpująca psychicznie dla bliskich. Jeśli pacjent nie zdaje sobie do końca sprawy z tego co się z nim dzieje, jeśli nie jest w pełni świadomy może być mu nieco łatwiej, jednak ostatnie miesiące, tygodnie, dni i godziny życia zdają się pozostawiać po sobie pewne piętno w osobach żyjących. Niektóre objawy zbliżającej się śmierci są często wskazywane również przez personel medyczny pracujący na szpitalnych oddziałach czy w hospicjach.

Mogłoby się wydawać, że nie ma jednoznacznych objawów, które wskazują na to że zbliża się śmierć, a może czasami nie chcemy dopuścić do siebie takiej ewentualności i uparcie twierdzimy, że wszystko nadal jest dobrze. Jakie są objawy zbliżającej się śmierci?

Oznaki śmierci w ostatnich tygodniach

Jeśli umiera osoba starsza lub śmiertelnie chora to cały proces przebiega stopniowo i powoli. Nie mówimy tu o zgonie w wyniku wypadku, gdyż na to organizm nie może się przygotować. Przez pewien okres zanim dojdzie do śmierci nasze ciało i umysł zdaje się do tego faktu przygotowywać. Występuje niezwykle istotny element pogodzenia się z rzeczywistością i uspokojenie.

Na kilka tygodni przed nadchodzącą śmiercią można zaobserwować, iż osoby umierające przestają się równie silnie jak do tej pory interesować swoim otoczeniem. Największa siła ich uwagi skupiona zostaje na nich samych. Pojawiają się liczne wspomnienia i opowieści z różnych etapów życia. Wiele osób w tym czasie w miarę możliwości stara się załatwić poprzez swoich bliskich sprawy, których nie udało im się dokończyć.

W tym czasie niektóre z umierających osób zdają się widzieć obok siebie i rozmawiać ze zmarłymi bliskimi i znajomymi. Natłok opowieści może zdawać się irracjonalny, gdyż rozprawy wydają się pokazywać, iż dane osoby nadal pozostają przy życiu, stoją obok i rozmawiają z żywymi. Mówi się, że niektórzy przed odejściem dostrzegają postacie tych którzy już odeszli, jakby świat życia przeplatał się dla nich z tym pośmiertnym.

Jednak są również osoby, które reagują na zbliżającą się śmierć zupełnie inaczej. Sprawiają wrażenie jakby nagle zyskali niesamowite pokłady energii. Ich zamiarem jest samodzielne załatwienie niedokończonych spraw i czynią ku temu próby. Jednocześnie pojawiają się zachcianki kulinarne i wzmożona chęć spotkań towarzyskich. W większości przypadków organizm osoby umierającej nie daje rady podołać takiej żywiołowości.

Umieranie na raka w ostatnich dniach

W czasie ostatnich kilku dni przed śmiercią pojawia się silne zmęczenie i senność, jednocześnie połączone z zanikiem apetytu. Osoby umierające zdają się w tym czasie całkowicie uspokajać. Spokój wydaje się być aż nienaturalny. Wyróżniające są szkliste oczy i nieobecne spojrzenie oraz zawieszanie się wzroku w oddali. Charakterystyczny staje się również głos, który wydaje się jednostajny oraz spowolniony.

Wśród widocznych objawów w ostatnich dniach życia wymienia się również znaczne chudnięcie, osłabienie i zblednięcie twarzy, a nawet przybranie przez nią sinego odcienia. Zmiana pojawia się również w obrębie rysów twarzy, które się wyostrzają, nos zaś zdaje się w charakterystyczny sposób wydłużać, a na jego szczycie pojawia się podłużne zagłębienie. Paznokcie, dłonie oraz stopy zmieniają odcień na wyraźnie siny.

Osoba umierająca zdaje się odcinać od otoczenia, na jakiekolwiek pytania odpowiada skinieniem głowy, ma zamknięte oczy lub półprzymknięte powieki. Krótko przed odejściem bodźce zewnętrzne przestają wywoływać jakiekolwiek reakcje.

Wśród dodatkowych objawów widoczny jest spadek temperatury ciała o przynajmniej jeden stopień, spadek ciśnienia krwi oraz pojawienie się potu na ciele pomimo braku podwyższonej temperatury.

W ostatnich godzinach życia

W czasie ostatnich godzin życia zdaje się, że zachodzi zmiana w oddechu umierającej osoby. Staje się on nieregularny, często ciężki i przyspieszony bo płytki. Chorzy najczęściej tracą przytomność i nawet jeśli ich oczy pozostają otwarte nie zdają sobie sprawy z tego co dzieje się dookoła. Badania wskazują iż najdłużej funkcjonuje zmysł słuchu, jednak on również ulega znacznemu osłabieniu, warto jednak mówić do bliskiej nam odchodzącej osoby używając ciepłych słów.

Na twarzy maluje się wyraz rozluźnienia, opadają oczy, na dłoniach oraz dookoła ust pojawia się wyraźne zasinienie. W przypadku naturalnej śmierci dochodzi do zatrzymania akcji serca i ustania oddechu. Od tego momentu w czasie 4 minut dochodzi również do śmierci mózgu.

Objawy śmierci i umieranie na raka – popularne oznaki
3.5 (70%) 8 votes

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.