apps for cyber sex free transgender hookup sites free online hookup websites best way to find hookups online

Żałoba po stracie bliskiej osoby

Tragedia jaką śmierć jest dla bliskich osoby, która odchodzi jest niemal nie do opisania. Można ją również różnorodnie interpretować, bo i my jesteśmy różni. Pomimo wszelkich opisów i podobieństw w przeżywaniu żałoby to i tak każdy z nas zareaguje na nią całkowicie indywidualnie, pokazując swoje emocje i uczucia.

Z pewnością ból i cierpienie po stracie bliskiego człowieka może być w pełni zrozumiane jedynie przez osobę, która tego już doświadczyła. Pojawiające się emocje bywają nie do opanowania.

Trudne bywa zmierzenie się z każdym kolejnym dniem. A nierzadko spada na nas jeszcze konieczność organizacji pogrzebu i załatwienie wszelkich związanych z tym formalności, pomimo iż podjęcie jakiejkolwiek decyzji jest tak trudne.

Czy na odejście bliskiej osoby można się przygotować?

Nie. Nawet długotrwała choroba, przyglądanie się ostatnim tygodniom, dniom, godzinom, stanowi agonalnemu nie jest w stanie przygotować nas na stratę jaka nas czeka.

W pierwszej reakcji dostrzegalny jest szok, gniew, niedowierzanie, depresja oraz próby pogodzenia się z sytuacją.

Fazy żałoby

  1. Otępienie oraz szok – jest to faza żałoby pojawiająca się bezpośrednio po śmierci bliskiego człowieka. Wiele osób odczuwa tak silny szok, że zaczyna zaprzeczać rzeczywistości, w niektórych przypadkach jest on tak silny, że nie pozwala na dopuszczenie do świadomości strasznej prawdy. Najsilniejsze reakcje tego typu wiążą się z nagłą śmiercią jednak w przypadku długiej choroby wcale nie muszą być słabsze.
  2. Żal oraz tęsknota – można ją uznać za fazę najsilniejszego smutku, gdyż większość osób rozpoczyna najsilniej wspominać i cierpieć dopiero kiedy zostają same i wszelkie sprawy naziemne, związane m.in. z pogrzebem przestają wymagać ich uwagi. Pojawiają się wspomnienia bolesne, związane z męczącymi rozstaniami, jak również wiele ciepłych wspomnień, płacz, poszukiwanie, czasem wrażenie że się spotkało daną osobę. W wielu przypadkach można dostrzec silnie eksponujący się gniew na samego siebie, ze nie mogliśmy nic zrobić aby doprowadzić do uratowania bliskiej osoby.
  3. Rozpacz oraz dezorientacja – ten etap żałoby może przenikać się z poprzednim. Osoba jest po stracie zagubiona, nie potrafi powrócić do normalnego życia, znika jej poczucie bezpieczeństwa, odczuwa lęk, czuje się smutna, samotna i ma poczucie beznadziejności, bezradności. Życie wydaje się być bez sensu. Zaczyna izolować się od otoczenia i od ludzi. W tym czasie występuje irracjonalne marzenie że spotkamy osobę zmarłą lub otrzymamy telefon iż całe zdarzeni była fatalną pomyłką.
  4. Przeorganizowanie – pojawia się akceptacja poniesionej straty, minęło sporo czasu i zaczynamy układanie swojego życia na nowo bez zmarłej osoby. Zmniejsza się dotkliwość bólu po stracie i staje się on możliwy do zniesienia. Przeszłość oraz bolesne przeżycia zdają się oddalać choć nigdy nie zostaną całkowicie wyparte, co z pewnością bardzo dobrze zrozumie każda osoba, która straciła kogoś bliskiego.

Przetrwać żałobę

Przejście przez trudny okres żałoby może być niezwykle trudny. Jednak każdy z nas przeżywa ten okres na swój indywidualny sposób. Kolejne fazy żałoby pochłaniają okres około jednego roku.

Jednak nie każdy przechodzi je wszystkie. Ich znajomość może pomóc lepiej zrozumieć co się w tym czasie z nami dzieje i jak sobie z tym poradzić.

Jeśli ktoś z naszych bliskich silniej zareagował na żałobę i widzimy że nie może sobie poradzić warto dowiedzieć się czego potrzebuje i go wesprzeć. Pomocna może być również pomoc psychologiczna.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.